Umetna inteligenca in otroci (safe.si)

četrtek, 26. 10. 2023 | Obvestila

VIR: safe.si

Chat GPT, Bard, MyAI, Stable Diffusion in drugo so imena programov za umetno inteligenco (UI, angleška okrajšava AI), ki so za uporabo prosto dostopna na internetu. V letu 2023 smo doživel silovit komercialni razvoj uporabe orodij umetne inteligence in posledice na naša življenja se že kažejo – žal niso samo pozitivne. Čeprav ponudniki in navdušenci nad umetno inteligenco prepričujejo, da bo umetna inteligenca rešila številne težave, pa zelo neradi govorijo o izzivih in tveganjih, ki jih prinaša. Ta nova tveganja so še posebej velik izziv za otroke in mladostnike, ki se pri uporabi interneta že tako srečujejo s številnimi tveganji, ki jim povzročajo težave. Za povrh so jih v uporabo orodij umetne inteligence začela precej agresivno prepričevati nekatera podjetja (npr. MyAI na Snapchatu).

Ko govorimo o umetni inteligenci, s katero lahko komuniciramo (npr. ChatGPT, MyAI, Bard), se moramo zavedati, da gre za t.i. generativno umetno inteligenco, ki deluje na osnovi statistične verjetnosti in ne predstavlja pravega razmišljanja in mišljenja, kot je značilno za ljudi. Enako delujejo tudi programi za ustvarjanje slik in video posnetkov. Prave umetne inteligence, ki bo sposobna razmišljanja in čustev, še nismo razvili in kot kaže je še nekaj časa ne bomo. Ta informacija je pomembna, saj obstoječa umetna inteligenca pogosto zavaja s simuliranjem čustev, ki to niso. To pa ima lahko negativen vpliv na otroke, ki tega ne razumejo.

Več preberite na safe.si