RIN is all around

torek, 22. 04. 2025 | MARINKA

V sklopu projekta MARiNKA smo v inovativnih oddelkih učencev 6. razredov izvedli aktivnosti na temo računalniških sistemov.

V uvodu smo ugotovili, da računalniške naprave najdemo povsod okoli nas, da so različnih oblik ter jih kot take uporabljamo v različne namene.​ Strinjali smo se, da digitalne naprave deluje samo na osnovi naših navodil in ne sama po sebi, opravila izvajajo na našo zahtevo, lahko pa tudi v našem imenu sporočijo navodila drugim digitalnim napravam, ki nato v nadaljevanju izvedejo zadane naloge. Na ta način se digitalne naprave povežejo v digitalne sisteme.​ Seveda so naša pričakovanja o delovanju računalniških sistemov lahko drugačna od tega, kako sistem deluje – tako zaradi težav s strojno kot težav s programsko opremo. Še prehitro smo spoznali, da je jasen opis problema prvi korak k iskanju rešitve, ko računalniški sistemi ne delujejo po pričakovanjih.​

Sledila je selitev v računalniško učilnico. V razvojnem timu je bila tudi tokrat pred nami ideja medpredmetnega povezovanja – tokrat s poukom glasbene umetnosti. Učenci so se s predhodno pripravljenimi uporabniškimi imeni in gesli prijavili v izobraževalno spletno stran Code.org in se preizkusil v ustvarjanju glasbe s pomočjo programa Music Lab. Kaj hitro smo se srečali že s prvimi težavami – slušalke niso predvajale zvoka. Nekatere niso bile pravilno vstavljene v prenosnik, nekatere so bile utišane s samim gumbom na slušalki… Z jasnim, zbranim, postopnim pristopom k preverjanju ključnih elementov in morebitnih vzrokov težav, so bili problemi uspešno odpravljeni.

Po krajšem odmoru smo delo nadaljevali z oblikovanjem neonskih napisov z Micro:Bit-i. Začeli smo z najosnovnejšimi koraki – ob tem so nam bile v veliko pomoč že predpripravljene naloge z natančnimi navodili – utripajoče srce, leteči napisi… Z nekaj truda je Micro:bit s predvajanjem naključnih računov množenja enomestnih števil postal naš pomočnik pri učenju poštevanke. Učenci so se v spletno stran Microsoft – Micro:Bit prijavili s svojimi AAI profili, tako je njihovo delo ostalo shranjeno. Ker na šoli fizičnih Micro:Bit-ov dejansko nimamo, smo delali s simulatorji. Res je, da smo se ob tem zagotovo izognili kakšni težavi s polomljenimi priključki, smo pa zato imeli kar nekaj dela s podajanjem pravilnih navodil, da je celoten računalniški sistem deloval tako, kot smo dejansko želeli.

Tudi tokrat nam je čas še prehitro minili.

Besedilo in foto: Razvojni tim OŠ 8 talcev Logatec

Povezave za učence: https://os8talcev.splet.arnes.si/racunalniski-sistemi/

 

 

 

Spletna stran projekta: Mladostniki s temeljnimi znAnji RIN so KreAtorji prihodnosti

Orodna vrstica za dostopnost